آیکون منو
سمندر آتشين Salamandra infraimaculata semenovi
1395/8/17 دوشنبه
راسته دوزیستان دمدار (Caudata)
خانواده «سمندرهای آسیایی» یا Salamandridae
نام فارسی: سمندر آتشین
نام انگلیسی: Fire Salamander
نام علمی: Salamandra infraimaculata semenovi

ویژگی­های ظاهری:
این سمندر نمونهای نسبتاً بزرگ بوده و حداکثر طول آن به 32/4 سانتی متر میرسد. غدد پاراتوئید آن برجسته است و به خوبی رشد کرده، فاقد کمان پیشانی-صدف است. سر پهن و طول و عرض آن تقریباً با­هم برابر است. دارای پوزه­ای گرد می­باشد. دندان­های کامی به­صورت دو ردیف طولی S شکل قرار گرفته­اند. چشم­ها به حالت برجسته و به رنگ قهوه­ای در دو طرف قرار گرفته­اند. دم گرد و نسبتاً کوتاه می­باشد و برخلاف گونه­های دیگر سمندرهای ایران دم آن از دو طرف فشرده نشده است. سطح پوست دارای سوراخ­هایی ریز و براق می­باشد. زیر شکم آن سفید و پهلوها مشکی و پشت آن نیز مشکی با لکه­های زرد، نارنجی و یا حتی قرمز است که به­طور غیر منظم در پشت بدن قرار دارندلکه ها عمدتا به صورت نیم دایره ای، حلقه ای و توخالی می باشند.. جنس­ها شبیه به­هم اما کلوآک جنس نر متورم­تر می­باشد.  اندازه آن در زمان بلوغ به 25-18 سانتی متر می رسد.


ویژگی­های زیستی: این گونه کمتر وارد آب می­شود چراکه شناگر ضعیفی است و  بیش­تر زمین­زی است. همچنین در مکان­های مرطوب، گودال­های سایه­دار، بوته­های زیر درختان بزرگ و زمین­های جنگلی موجود در میان صخره­ها زندگی می­کند. در شب یا بعد از بارندگی دیده می­شود. تقریباً از مهر ماه تا اسفند دارای خواب زمستانی می­باشد که البته ممکن است بنا به شرایط فصلی و آب و هوایی، طولانی­تر هم باشد. علف­های بین زیر تنه پوسیده درختان و سنگ­ها یا بین صخره­ها مکان زمستان خوابی این سمندر می­باشند. تغذیه سمندر آتشین از انواع کرم­ها، حشرات، نرم­تنان و سخت­پوستان است. جفت­گیری آن­ها از بهار شروع می­شود و تا تابستان ادامه دارد و این امر در بیرون از آب صورت می­گیرد.وابستگی این گونه دوزیست به آب های پاکیزه از ویژگی های سمندر آتشین می باشد و حضور این سمندر در یک محل نشان از پاکیزگی آب آن منطقه است و عدم حضور این جانور در زیستگاههایی که سابقا حضور داشته است را جدای از مقوله خشکسالی ها می توان به عنوان یک شاخص مهم آلودگی آبها تفسیر کرد.

 
پراکنش و زیستگاه: گونهای بسیار زیبا بوده که در ایران، لبنان، فلسطین اشغالی، ترکیه و سوریه زیست مینماید. در ایران در سیاه گووس کردستان، مرز ایران و عراق تا ارتفاع 1500 متری یافت میشود. این گونه برخلاف گونههای دیگر که تقریباً در کناره آب و یا در داخل آب زندگی میکردند در مکانهای مرطوب  زیر برگهای پوسیده کف جنگل و در میان صخره ها زندگی میکند.بر اساس تحقیقات انجام شده تاکنون این‌گونه در مناطق سروآباد، روستای نگل و منطقه کوهسالان شناسایی شده‌است و احتمال می‌رود در مناطق سقز و بانه هم وجود داشته باشد.


وضعیت حفاظتی: در حال حاضر در لیست قرمز در وضعیت نزدیک خطر (NT) قرار دارد و از نظر قوانین ملی سمندر سمندر آتشین جزو گونه­های غیرحمایت­شده می­باشد.
 

 

گزارش تصويري

* * * حمایت از کالای ایرانی * * *