آیکون منو
سمندر تاجدار
1393/5/1 چهارشنبه
 
  راسته: دوزیستان دمدار (Caudata)
  خانواده: «سمندرهای آسیایی» یا Salamandridae
  نام فارسی: سمندر تاجدار جنوبی
  نام انگلیسی: Southern Crested Newt
  نام علمی:Triturus karelini

ویژگی­های ظاهری:
در گذشته یک زیرگونه از این گونه در ایران شناسایی شده است. مطالعات اخیر روی تاکسونومی این زیرگونه نشان داده
است که این زیر گونه، دو گونه مجزا و مشابه را شامل میشوند که به نام­های علمی  cristatus  Triturus و karelinii Triturus شناخته میشوند.
با توجه به این
که مطالعات چندانی روی گونههای ایرانی این جنس صورت نگرفته، برخی منابع یکی از دو گونه و برخی دیگر هر دو را در زمره گونههای ایرانی قلمداد میکنند. از نکات جالب توجه در این سمندرها وجود تاج پشتی در نرها در فصل تولیدمثل است فاقد کمان پیشانی-گونه­ایو پوست دارای برآمدگی (توبرکل) است. پوست چرم مانند و دارای دانه­های تقریباً صاف است. رنگ بدن در سطح پشتی سیاه و یا قهوهای تیره و شکم نارنجی با نقاط تیره؛ دارای نوار سفید مایل به آبی در طرفین دم نرها در طول دوره تولیدمثلی، ماده­ها اغلب دارای خط زرد نازک در طول پشت بدن می­باشند.  گونه دوم  karelinii Triturus نیز بسیار شبیه به این گونه بوده ولی دارای بدن درازتر و قوی­تر میباشد .

ویژگی­های زیستی: زمستان خوابی معمولاً در زیر ساقه­ها و زیر برگ­های افتاده صورت می­گیرد، به­ندرت در زیر گل و لای به خواب زمستانی فرو می­رود. در حدود فروردین­ماه از خواب زمستانی بیرون می­آید، در کوهستان­ها تا ارتفاع 2134 متری یافت می­شود. از کرم­های خاکی، مگس­ها، لاروها و دیگر بی­مهرگان تغذیه می­کند. مواردی از همنوع­خواری نیز در این­ها گزارش شده­است. تخم­ریزی حدود اردیبهشت ­ماه صورت می­گیرد، نظیر سایر سمندرها جانور نر، اسپرم را در کپسول­های مخروطی (اسپرماتوفور) به­خارج هدایت می­کند. این کپسول­ها به­وسیله لبه­های کلوآک ماده گرفته می­شوند. تخم­ها تک­تک و یا به­صورت زنجیرهایی کوتاه هستند که با یکدیگر اتصال سستی دارند. لاروها در سیزدهمین روز از تخم خارج شده. لاروهای نئوتینیک با طول کلی 75 میلی­متر مشاهده شده­اند و دگردیسی بعد از حدود 3 ماه شروع می­گردد. بعد از تخم­ریزی، افراد بالغ آب را ترک می­کنند. 

پراکنش و زیستگاه: در قسمتهایی از استان آذربایجان غربی و شرقی و ساحل جنوبی دریای خزر، مازندران، در استخرهای عمیق پرعلف، که معمولاً در داخل جنگل­های برگ­ریز، در خاک­های رسی، مناطق تپه­ای یا نواحی کوهستانی قرارگرفته­اند. هر دو گونه مذکور نیز بسیار به آلودگی آب زیستگاه خود حساس بوده و در جویبارهای کم عمق، با رشد گیاهی وسیع نمیتوانند زیست نمایند.

وضعیت حفاظتی: وضعیت آن در لیست قرمز IUCN در کمترین نگرانی (LC) قرار دارد ولی جمعیت آن رو به کاهش است. از نظر قوانین ملی، سمندر تاجدار جنوبی جزو گونه­های غیرحمایت­شده می­باشد.

 

                                                     


 

گزارش تصويري

گزراش ها و مقاله ها
1393/5/5 یکشنبه
* * * حمایت از کالای ایرانی * * *