گروه پرندگان

رده پرندگان

1393/4/17 سه‌شنبه

پرندگان به سبب برخورداری از قدرت پرواز، صاحب وسیع ترین محیط بلامعارض در گیتی یعنی هوا هستند. حدود نیمی از پرندگان ایران به صورت مهاجر و یا عبوری از پهنه‌های آبی کشورمان به عنوان زیستگاه‌های زمستانه و یا استراحتگاه موقت در مسیرهای مهاجرت استفاده می‌کنند و همه ساله کشورمان میزبان میلیون‌ها پرنده در مسیرهای مهاجرت شمال–جنوب وشرق–غرب است. بیشترین گونه‌ها را پرندگان متکی به تالاب‌ها تشکیل می‌دهند اما آلودگی و تخریب تالاب‌های ایران در سال‌های اخیر خود عاملی در جهت کاهش تعداد بسیاری از گونه‌های پرندگان ایران گشته است و هم اکنون پرندگانی نظیر درنای سیبری، بالابان، اردک سرسفید، میش مرغ، عقاب طلایی، اردک مرمری و تعدادی دیگر از گونه‌ها در کشور در معرض تهدید و انقراض می‌باشد.
در ایران تاکنون 540 گونه پرنده در 22 راسته و 78 خانواده شناسایی و گزارش شده است که این تعداد معادل کل گونه‌های پرنده موجود در قاره اروپا می‌باشد.

راسته‌های پرندگان شامل:
غواص شکلان، کشیم شکلان، کبوتردریایی شکلان، پلیکان شکلان، لک لک شکلان، فلامینگوشکلان، غازشکلان، عقاب شکلان، شاهین شکلان، ماکیان شکلان، درنا شکلان، سلیم شکلان، کوکرشکلان، کبوترشکلان، طوطی شکلان، کوکوشکلان، جغدشکلان، شبگردشکلان، پرستوشکلان، سبزقباشکلان، دارکوب شکلان وگنجک شکلان