\
آیکون منو
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :

اخبار دفتر

گزارش اولین مشاهده و ثبت سمندر آذربایجانی( Neurergus crocatus ) دكتر سید مجید خرازيان مقدم مدير كل محترم دفتر حيات وحش وآبزيان آبهاي داخلي : کارشناس گروه خزندگان و دوزیستان این دفتر با همکاری مشترک کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی و کارکنان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اشنویه طی انجام ماموریت صحرائی در فروردین ماه سال جاری موفق به ثبت حضور سمندر آذربایجانی (Neurergus crocatus) در منطقه مرزی اشنویه شد

به گفته دكتر سید مجید خرازيان مقدم مدير كل محترم دفتر حيات وحش وآبزيان آبهاي داخلي ،

کارشناس گروه خزندگان و دوزیستان این دفتر با همکاری مشترک کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی و کارکنان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اشنویه طی انجام ماموریت صحرائی در فروردین ماه سال جاری موفق به ثبت حضور سمندر آذربایجانی (Neurergus  crocatus) در منطقه مرزی اشنویه شد  که در این محل تعداد 12 عدد سمندر آذربایجانی مشاهده و رویت گردید. با توجه به جمعیت نادر این جانور که تنها پراکنش آن در استان آذربایجان غربی ایران به ثبت رسیده است،این اولین گزارش مشاهده این گونه توسط بخش خزندگان و دوزیستان بوده و  این در حالیست که تاکنون گزارش و اطلاعات خاصی توسط سازمان در این خصوص منتشرنشده است.

سطح پشتی این گونه قهوهای تا سیاه با لکههای زرد است. لكه ها به طور نامنظم در اندازه‌هاي متفاوت به فرم مدور و بيضي وجود دارند. سطح زیرین بدن در جنس نر نارنجی و در جنس ماده زرد میباشد. سطح شكمي فاقد لكه است. در جویبارهای کوهستان زندگی کرده و در بهار تخمریزی مینماید.  لارو آن‌ها با زندگي در جويبار سازگاري دارند. نرها و ماده‌ها تنها در نزدیکی جویبارهای محل زیست خود از آب خارج میشود و زندگی خشکی زی برای این گونه ناشناخته است. از نظر وضعيت حفاظتي سمندر کوهستانی آذربایجانی در فهرست سرخ IUCN در زمره حیوانات آسیب پذیر (VU) قرار دارد و تابحال جزو هیچ یک از ضمائم کنوانسیون CITES ثبت نشده است.

لازم به ذکر است تابحال هفت گونه سمندر در ایران  شناسایی و نامگذاری شده که عبارتند از : سمندر غارزی ،سمندر کوهستانی لرستانی(امپراطور) ، سمندر کوهستانی کردستانی(خال زرد ) ، سمندر کوهستانی آذربایجانی ،سمندر آتشین ، سمندر تاج دار جنوبی و سمندر جویباری ایران.

منبع: دفتر حیات وحش و آبزیان آبهای داخلی
بيشتر
اخبار مرتبط