آیکون منو
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
گوزن قرمز ( مرال)
1395/9/15 دوشنبه
مرال
Artyodactyla
Cervidae
Cervus elaphus (Linnaeus, 1758)
Red Deer
راسته : زوج سمان
خانواده : گوزن ها

مرال موجود در ایران با نام علمی Cervus elaphus maral است که با نام انگلیسی Red Deer  شناخته شده و یکی از 12 زیر گونه مرا ل در دنیا است.

ویژگی های ظاهری: طول بدن 165 تا 250 سانتیمتر و طول دم 12 تا 15 سانتیمتر. ارتفاع بدن 120 تا 150 سانتیمترو وزن 220 تا 490 کیلوگرم است. دارای دست و پایی بلند، بدنی بزرگ، پوشیده از موهای قهوه ای کوتاه متمایل به خاکستری که در ناحیه کفل زرد رنگ است. بچه ها دارای موهایی قهوه ای متمایل به قرمز با خال هایی سفید هستند. نر دارای شاخ های بلند و منشعب است که هر ساله به تعداد شاخک ها اضافه می شود.  در زیر گونه موجود در ایران در قسمت جلوی شاخ دو شاخک منظم قرار دارد. شاخ ها هر سال در اسفند ماه افتاده و بالافاصله شروع به رویش مجدد میکند. طول شاخ ها بین 50 تا 70 سانتیمتر و طول انشعابات آن بین 7 تا 20 سانتی متر است. شاخ در نرهای مسن بسیار نازک، کوتاه و گاهی بدون انشعاب می شود. غدد

ویژگی های زیستی : عمدتا شبگرد هستند. در شب مناطق باز و بدون درخت را برای چریدن انتخاب کرده و صبح ها به مناطق انبوخ جنگلی می روند.گیاهخوار و نشخوار کننده اند، حس بویایی و شنوایی نسبتا قوی دارند و به خوبی شنا می کنند. به صورت اجتماعی زندگی کرده، نرهای مسن تر گروه های جداگانه ای برای خود تشکیل می دهند و تنها در فصل زاد آوری با ماده ها هستند. در هر گله دارای طبقات اجتماعی هستند که بوسیله شاخ زدن و لگد زدن مشخص می شود.
از علوفه ها، میوه ها، قارچ و نیز سرشاخه گیاهان استفاده می کند. جفتگیری  شهریور ماه است. در این زمان نر ها و ماده ها در جایی مشخصی گرد هم آمده،گوزن نر با نعره هایی بلند معروف به گاو بانگ و جدال با نرهای دیگر محدوده قلمرو خود را مشخص کرده و تشکیل حرمسرا می دهد. طول مدت بارداری 33 تا 34 هفته است. 1 بچه به دنیا می آورند. نوزاد حدود 8 تا 15 کیلوگرم هستند و تا یک سالگی از شیر مادر تغذیه می کنند و بعد از حدود یک سال و نیم بالغ می شوند. طول عمر گوزن ها در شرایط طبیعی حدود 22 سال است. طعمه خواران طبیعی این گونه در ایران شامل گرگ و پلنگ است.

زیستگاه و فراوانی: غالبا در مناطق جنگلی انبوه زندگی می کند. در ایران  زیستگاه اصلی این گونه در جنگل ها متراکم هیرکانی است. اما تا چندی پیش در جنگل های زاگرس نیز وجود داشته اند. اما در حال حاضر تنها در جنگل های انبوه هیرکانی حاشیه خزر وجود دارند. هر ساله تعدادی از آن ها توسط شکارچیان شکار شده و زیستگاه آن ها در معرض خطر نابودی قرار گرفته اند.

ارزش‌ها : دارای ارزش‌های بوم‌شناختی، زیبایی شناختی، مطالعاتی تحقیقاتی، ارزشهای ژنتیکی، اکوتوریستی و اقتصادی است.

وضعیت حفاظت: گوزن زرد ایرانی بر اساس قوانین سازمان حفاظت محیط زیست در زمره گونه‌های حمایت شده قلمداد شده است. اما اتحادیه جهانی حفاظت(IUCN) و CITES این گونه را در طبقه بندی خاصی قرار نداده‌اند.

 
* * * حمایت از کالای ایرانی * * *