آیکون منو
كوچك يا بزرگ كردن بخش :.
گربه پالاس
1395/9/3 چهارشنبه
گربه پالاس
Carnivora
Canidae
 (Pallas, 1776) Otocolobus manul
Manul (Pallas’s Cat)
راسته: گوشتخواران
خانواده: گربه سانان

ویژگی های ظاهری: طول بدن 45 تا 62 سانتیمتر، طول دم 20 تا 31 سانتیمتر، و وزن 5/2 تا 5/4 کیلوگرم است. رنگ زمینه ای پالاس ها از خاکستری تا قرمز متغیر می باشد. نوک موها سفیدرنگ بوده و ظاهری نقره ای رنگ به جانور می دهد. پاها کوتاه با نوارهای سیاه رنگ و دم کوتاه، قطور و نوک سیاه است. خالهای سیاه رنگ کوچکی روی پیشانی خودنمایی می کند. صندوق صماخ پالاس مانند گربه شنی برای شنیدن صدای جوندگان زیرزمینی بزرگ می باشد. طول موهای زیربدن و دم دوبرابر موهای روی بدن و پهلوهاست که سازگاری جهت تحمل سرمای زیستگاه های سردسیر این جانور است. پیش از این گمان بر آن بوده که اجداد گربه های ایرانی به دلیل دارا بودن موهای بلند، گربه پالاس می باشد.

ویژگی های زیستی: گربه های پالاس تکزی هستند. طعمه مورد علاقه آنها در وهله نخست پایکا و همچنین خرگوش، جوندگان، کبک و بی مهرگان می باشد که معمولا در اوایل صبح یا بعدازظهر شکار می شوند. گربه های پالاس سرگین خود را با خاک می پوشانند. آنها در سرتاسر سال در لانه خود به منظور اجتناب از گرما و سرمای شدید پناه می گیرند. جفتگیری معمولا در زمستان صورت گرفته و 66 تا 67 روز دوره بارداری خواهند داشت. پالاس توان تولیدمثلی بالایی نسبت به شرایط زیستگاهی متغیری که در آن زیست می کند داشته و 2 تا 8 (معمولا 2 تا 4) توله به دنیا می آورد. در سن 2 ماهگی، وزن توله ها به 500 تا 600 گرم رسیده و ظاهرشان شبیه بالغها می شود. تا 5/11 سال در اسارت عمر می کنند.

زیستگاه و فراوانی: در مناطق کوهستانی، صخره ای مرتفع، استپی و حتی نیمه بیابانی زیست می کند. محدوده پراکنش این گربه سان در کشور عمدتا منطبق بر محدوده کوهستانی البرز می باشد، ولی گزارشهای پراکنده ای از استانهای مرکزی و جنوبی کشور نیز در دست می باشد. براساس مشاهدات صورت گرفته، تراکم گربه پالاس در کشور پایین می باشد.

ارزش ها: دارای ارزش های زیستی، زیبایی شناختی، علمی و آموزشی است.

وضعیت حفاظت: گربه پالاس براساس قوانین سازمان حفاظت محیط زیست در زمره گونه های درخطر انقراض می باشد. همچنین، در طبقه (NT) IUCN و پیوست II کنوانسیون (CITES) قرار دارد. درحال حاضر اطلاعات جامعی از وضعیت این گونه در دست نیست، ولی حفاظت از محدوده های پراکنش آن ضروری است.

 
* * * حمایت از کالای ایرانی * * *