آیکون منو
سمندر كردستاني Neurergus microspilotus
1395/8/5 چهارشنبه

راسته دوزیستان دم‌دار (Caudata)
  خانواده «سمندرهای آسیایی» یا Salamandridae
  نام فارسی: سمندر نارنجی خالخال یا سمندر (کوهستانی) کردستان
  نام انگلیسی: Kordestan (Mountain) Newt
  نام علمی:Neurergus microspilotus


 
ویژگی­های ظاهری: سطح پشتی این گونه قهوه‌ای تا سیاه با لکه‌های زرد مایل به سبز کوچک و به تعداد زیادمی‌باشد. پراکنش لکه­ها در سطح پشتی این سمندر از الگو و یا طرح خاصی تبعیت نمی­کند. بخش­های زیرین به رنگ قرمز کارمن دیده می­شود. پاها وقتی به تنه نزدیک می­شوند کاملاً یکدیگر را می­پوشانند.

ویژگی­های زیستی
:این گونه در جویبارهای کوهستانی زیست می‌نماید. تنها در نزدیکی جویبارهای محل زیست خود از آب خارج می‌شود و زندگی خشکی­زی برای این گونه ناشناخته است. لارو آن­ها دارای علائم واضحی مبنی بر سازش با محیط جویبار می­باشند. این سمندر به محض آب شدن یخ­ها در بهار از محل زیست زمستانه­اش به سمت جویبارها به­منظور جفت­گیری و تولیدمثل حرکت می­کند  .  

پراکنش و زیستگاه:
سمندر کردستانی در کوه‌های اورمان در مرز ایران، عراق و ترکیه زیست می‌نماید. معمولاً در ارتفاعات ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ متری زندگی می‌کند. در جنگل­های بلوط زاگرسی پراکنش دارد. معمولاً رودخانه­های دائمی در نواحی کوهستانی با پوشش گیاهی تمشک، پده یا پیچوب، گردو و بلوط زیستگاه این سمندر را تشکیل می­دهند؛ این جانوران در زیر سنگ­های سخت یا در دیواره­های صخره­های که تقریباً خالی از پوشش گیاهی هستند، در داخل رودخانه به سر می­برند. دمای آب محیط 10 تا 30 درجه سانتی­گراد است.

وضعیت حفاظتی:
در فهرست سرخ IUCN در زمره حیوانات در معرض خطر (CR) طبقه بندی شده است. از نظر قوانین ملی، سمندر کردستانی جزو گونه­های غیرحمایت­شده می باشد

 

گزارش تصويري

* * * حمایت از کالای ایرانی * * *